+90 212 567 66 77
+90 552 567 66 77
info@sliprings.com.tr

Destek

Ana Sayfa » Destek

 

Slipring Nedir (Döner Konnektör, İletişim bileziği, Akım Kollektörü, Döner Elektrik İletimi Ünitesi)? 

 

Elektromekanik bir ürün olan slipring elektriksel gücü ve elektrik sinyallerini sabit bir yapıdan dönen bir yapıya iletimini sağlamak için kullanılan bir üründür.

 

 

Slipringler aralıklı, kesintili veya sürekli dönmesi istenen her elektromekanik sistemde güç ve/veya veri iletimi için kullanılabilir. Bu ürünler mekanik performansı artırarak, çalışma esnasında dönen kısım ile sabit kısım arasında kablo bağlantılarının zarar görmesi engellenerek hareketli sisteme veri ve güç akışı sağlanır.

 

Ayrıca özel olarak üretilen çok arayüzlü slipringler de mevcuttur. Bu özel modeller de  elektriksel güç ve sinyallerin yanında tek ve çok kanallı fiberoptik bağlantılar ve pnömatik/ hidrolik sistemler için gaz ve akışkanların iletimi tek bir ürün üzerinden sağlanabilir. 

 

Döner elektrik arayüzleri, akım toplayıcı iletişim bileziği, fırça tutuculu bilezik sistemi, dönen elektrik konnektörleri, kollektör, fırdöndü, döner mafsal veya döner elektrik eklemleri olarakta adlandırılır. En yaygın kullanımı slipring motorlar, elektrik generatörleri, paketleme makineleri, kablo tamburları, döner kameralar, rüzgar türbinleri, döner sistemlere, kontrol devrelerine güç transferi ve analog veya dijital sinyaller içeren dataları iletmek için her sistemde kullanılabilir.