+90 212 567 66 77
+90 552 567 66 77
info@sliprings.com.tr

المعطيات

Vinçlerde Döner Elektrik, Basınçlı Hava ve Yağ İletimi Yapan Dağıtıcılar

Vinç platformlarında aracın sabit ve hareketli kısmı arasında 360 derece sürekli dönüş veya kesintili elektrik iletimi ve bunun yanında basınçlı hidrolik yağ ve pnömatik hava iletimi için yüzlerce ürün opsiyonu ile komple çözümler sunuyoruz.

What is a Rotary Union?

Döner gaz ve sıvı iletim eklemleri (rotary union / swivel joint) tanım olarak herhangi bir hidrolik ve/veya pnömatik sistemde bir gaz veya sıvıyı (basınç veya vakum altında) döner bir alandan sabit bir alana sızdırma olmadan iletimini sağlayan arayüzlere denir. Yani basit bir ifadeyle bir tarafı sabit diğer tarafı sürekli veya kesintili dönüş gerektiren sistemlerde gaz ve sıvı iletimi yapan ara elemandır.

Bu ürünler için sıvı-gaz döner eklemleri, döner sızdırmazlık elemanları (rotary union), döner valf, döner akış valferi, döner mafsal (swivel joint), döner kaplin gibi değişik tanımlamalar da kullanılır.

Döner sıvı-gaz iletim eklemleri birçok çevre koşullarında geniş bir sıcaklık ve basınç aralığında kullanılabilen modelleri mevcuttur. Birçok değişik uygulama alanı olan bu ürünler birden fazla gaz ve/veya sıvı aktarımını eşzamanlı olarak tek bir ürün üzerinden (çok geçişli)  gerçekleştirebilir.  

Birçok endüstrinin vazgeçilmezi olan bu ürünler değişik uygulama alanlarına göre faklı gövde materyali, sızdırmazlık teknolojisi, rulman tipleri kullanılabilir. 

6 Geçişli Döner İletim Elemanı Yapısı

 

Döner Sıvı-Gaz İletim Konnektörü Uygulama Örneği;


Bu örnekte, 3 geçişli (kanallı) döner iletim konnektörü hidrolik sıvı iletimini sabit kısımdaki girişlerden döner kısımdaki hidrolik destekli klemplere sağlar.  Döner sıvı iletim konnektörü şaftı döner tablanın şaftına monte edilmiştir. Hidrolik akış sağlanırken herhangi bir sızdırma işlemi bu ürün sayesinde engellenir. 

 

Fiber Optik Döner Eklemler (FORJs)

Fiber optik döner eklemler, elektrik slip ringlerinin optik olarak dengi denebilir. Bir tarafı sabit iken diğer tarafı 360 derece dönüş gerektiren fiber optik eksen üzerindeki optik sinyallerin kesintisiz iletimi bu ürünler tarafından sağlanır.

Slip Ring Nedir ?

Elektromekanik bir ürün olan slipring elektriksel gücü ve elektrik sinyallerini sabit bir yapıdan dönen bir yapıya iletimini sağlamak için kullanılan bir üründür. Slipringler aralıklı, kesintili veya sürekli dönmesi istenen her elektromekanik sistemde güç ve/veya veri iletimi için kullan?labilir. Bu ürünler mekanik performansı artırarak, çalışma esnasında dönen kısım ile sabit kısım arasında kablo bağlantılarının zarar görmesi engellenerek hareketli sisteme veri ve güç akışı sağlanır. Döner elektrik arayüzleri, akım toplayıcı iletişim bileziği, fırça tutuculu bilezik sistemi, dönen elektrik konnektörleri, kollektör, fırdöndü, döner mafsal veya döner elektrik eklemleri olarakta adlandırılır. En yaygın kullanımı slipring motorlar, elektrik generatörleri, paketleme makineleri, kablo tamburları, döner kameralar, rüzgar türbinleri, döner sistemlere, kontrol devrelerine güç transferi ve analog veya dijital sinyaller içeren dataları iletmek için her sistemde kullanılabilir.